To dziesiąty artykuł z serii, w której przyglądamy się, czy Twoje miejsce pracy jest DOBRYM miejscem. Inspiracją do tej serii jest ankieta Gallupa Q12. Wszystkie artykuły znajdziesz na końcu tego wpisu.
Niezależnie od Twojej obecnej sytuacji zachęcam Cię do odpowiedzi na 12 prostych pytań. Dzięki temu sprawdzisz, czy miejsce, w którym pracujesz, jest DOBRYM miejscem pracy. Lub co zrobić, by takim się stało. Zanim nastąpi kryzys i wypalenie.
Być może dzięki tym 12 pytaniom, zauważysz jakąś ważną, niezaspokojoną potrzebę i jedna rozmowa z przełożonym pomoże odzyskać Twojemu miejscu pracy miano DOBREGO, zanim zamieni się, w Twojej ocenie, w toksyczne.
Czy mam w pracy najlepszą przyjaciółkę?
I oto dochodzimy do najbardziej kontrowersyjnego pytania z całej ankiety 😆.
Pytanie 10. Czy mam w pracy najlepszego przyjaciela/ najlepszą przyjaciółkę?
Genialna przyjaciółka
Skąd takie pytanie w ankiecie Q12? Wynika ono z wieloletnich badań i wywiadów, które Instytut Gallupa prowadził z ponad milionem pracowników, szukając odpowiedzi na pytanie, co sprawia, że pracownik DOBRZE czuje się w pracy. I na bazie tych badań wyłowiono najprostsze czynniki, które sprawiały, że w danym miejscu pracownicy byli lojalni, produktywni i szczęśliwi. Jednym z tych czynników jest właśnie przyjaciel/ przyjaciółka w pracy.
W odpowiedzi na powyższe pytanie, trzech na dziesięciu (3/10) pracowników zgadzało się, że mają w pracy najlepszego przyjaciela. Instytut Gallupa badając różne firmy przedstawił również wniosek, że gdyby ten wskaźnik zwiększyć z 3/10 do 6/10, to organizacje odnotowałyby o 28% mniej incydentów związanych z bezpieczeństwem, o 5% wyższy poziom zaangażowania klientów i o 10% wyższy zysk 😳.
Badań i liczb nie podważam. Mam swoje doświadczenia, na co dzień słucham też doświadczeń klientek/ klientów i wiem, że przyjaciel/ przyjaciółka w pracy są na wagę złota!
Etatowi przyjaciele
Mam ponad 20 lat doświadczenia w pracy na etacie. Rozumiem osoby, które pracują w dużych firmach, korporacjach, ze skomplikowanymi strukturami, hierarchiami, procedurami, nadgodzinami, rocznymi celami, ocenami kwartalnymi, wynikami KPI… Been there 😀.
W osiągnięciu wyników pomagały mi osoby (przyjaciele), które w chwilach mojego kryzysu zabierały mnie na szybki spacer wokół biurowca, wyciągały na lunch (pierwszy posiłek w ciągu dnia!), ale też znały moje prywatne rozterki – egzamin ósmoklasisty, rodzinne choroby, trudne relacje… itp.
Przyjaciele ważnym zasobem
I były też przyjaźnie w pracy, dzięki którym realizowałam niezwykłe i nietypowe projekty. Razem z grupą pracowników wystawiliśmy sztukę teatralną!
To był czas kiedy bardzo mi się chciało do tej pracy chodzić 🤩. Po wykonaniu zawodowych obowiązków spotykaliśmy się na próbach lub przygotowywaliśmy dekoracje, stroje, ćwiczyliśmy role.
Ten projekt pokazał bezpośrednią zależność między wysokim poczuciem przynależności (“mam w pracy przyjaciela/ przyjaciółkę/ grupę przyjaciół”) a wynikami w pracy.
To była przyjaźń, która pokazała niezwykłą synergię i świetny wynik – premierę tragikomedii w trzech aktach 😆!
Sztuka została wystawiona 20 lat temu, a ja do dziś pamiętam ten czas i jak się wtedy czułam.
CZUŁAM. – O, to właśnie to! – Przyjaciele w pracy sprawiają, że dobrze się tam czujesz!
Pytanie z ankiety o najlepszego przyjaciela może wydawać Ci się dziwne. Mam nadzieję, że wywołało ciekawą refleksję na temat Twojej przynależności do grupy.
Jak jest u Ciebie?
Czy masz w pracy najlepszego przyjaciela/ najlepszą przyjaciółkę?
Wszystkie artykuły dotyczące pytań z ankiety Q12
- Czy wiem, czego oczekują ode mnie w pracy?
- Czy mam do dyspozycji materiały i sprzęt niezbędny do prawidłowego wykonania pracy?
- Czy codziennie mam w pracy możliwość wykonywania tego, co potrafię najlepiej?
- Czy w ciągu ostatnich siedmiu dni poczułam się choć raz doceniona lub czy byłam pochwalona za swoją pracę?
- Czy szefowi lub komuś innemu w pracy na mnie zależy, czy ktoś zauważa mnie jako osobę?
- Czy ktokolwiek w pracy zachęca mnie do tego, abym się dalej rozwijała?
- Czy w pracy liczy się moje zdanie?
- Czy misja mojej firmy daje mi poczucie, że praca, którą wykonuję, jest ważna?
- Czy moi współpracownicy są wewnętrznie zdeterminowani, by wykonywać swoją pracę na najwyższym poziomie?
- Czy mam w pracy swojego najlepszego przyjaciela/przyjaciółkę?
- Czy w ciągu ostatnich sześciu miesięcy rozmawiałam z kimś o postępach, jakie poczyniłam?
- Czy miałam w pracy możliwość dokształcania się i rozwoju?