To szósty artykuł z serii, w której przyglądamy się, czy Twoje miejsce pracy jest DOBRYM miejscem. Inspiracją do tej serii jest ankieta Gallupa Q12. Wszystkie artykuły znajdziesz na końcu tego wpisu.
Niezależnie od Twojej obecnej sytuacji zachęcam Cię do odpowiedzi na 12 prostych pytań. Dzięki temu sprawdzisz, czy miejsce, w którym pracujesz, jest DOBRYM miejscem pracy. Lub co zrobić, by takim się stało. Zanim nastąpi kryzys i wypalenie.
Być może dzięki tym 12 pytaniom, zauważysz jakąś ważną, niezaspokojoną potrzebę i jedna rozmowa z przełożonym pomoże odzyskać Twojemu miejscu pracy miano DOBREGO, zanim zamieni się, w Twojej ocenie, w toksyczne.
Wielka rezygnacja
W 2022 firma Deloitte badała zjawisko Wielkiej Rezygnacji, które pojawiło się w czasie pandemii. Zadając pytanie o powody odejścia z pracy aż 93% respondentów wskazywało, że jest to kwestia rozwoju zawodowego.
To samo potwierdzają dane Instytutu Gallupa – brak rozwoju i planu kariery jest głównym powodem, dla którego pracownicy odchodzą z pracy. Stąd kolejne pytanie z ankiety Q12:
Pytanie 6. Czy ktokolwiek w pracy zachęca mnie do tego, abym się dalej rozwijała?
Rozwój vs. awans
W trakcie rozmów rekrutacyjnych badałam motywację kandydatów. Najczęściej podawali chęć rozwoju i dodawali, że takiej możliwości nie mieli w poprzedniej firmie. Pytałam, czy na ten temat rozmawiali ze swoim przełożonym.
Nie każdy to robił… Co ciekawe, niektórzy odpowiadali, że nie pytali, bo znają strukturę firmy i wiedzą, że nie mają możliwości awansu.
Czy w rozwoju chodzi tylko o awans? Awans oczywiście jest czymś przyjemnym i ważnym, w dodatku związany z gratyfikacją finansową! Ale wciąż jest wydarzeniem jednorazowym. Zaś rozwój dzieje się każdego dnia.
Rola szefa
Czy Twój szef zauważa, że obecne zadania już Cię nie rozwijają? Czy zachęca Cię do zapoznania się z innymi stanowiskami? Czy namawia Cię do prób/testowania, akceptując błędy? Czy zauważa Twoje mocne strony i podpowiada, w jakich projektach możesz je wykorzystać? (pamiętasz Adama z pytania nr 3?)
Inicjatywa, którą promowałam w moim zespole nazywała się “Wejście w buty” innego pracownika.
Każdy z moich analityków w swoich rocznych celach zapisywał dwie role, które chciał eksplorować.
- Jedna rola miała być w obszarze obecnych kompetencji. Pracownik spędzał kilka godzin z inną osobą z zespołu Analizy, która pokazywała mu swoje raporty, systemy, źródła danych, tłumaczyła wspierane produkty, usługi, klientów, rynki.
- Druga rola miała być kompletnie różna od Analizy. Miało to umożliwić pracownikowi poznanie firmy, innego zespołu, innych obszarów kompetencji. Pracownik spędzał kilka godzin w nowym zespole, poznając nową rolę. “Wchodząc w buty” innego specjalisty widział, jakie kompetencje uzupełnić, jeśli kiedyś chciałby w takim zespole pracować. Mógł też ocenić, że ten obszar go nie interesuje i szukał dalej.
Twoja rola
Twoim zadaniem jest inicjowanie spotkań z szefem/szefową, na których dyskutujecie Twój rozwój, opcje i kolejne kroki kariery?
Jako menedżerka nie wyobrażam sobie wsparcia pracownika w jego rozwoju bez indywidualnych spotkań. Rozwój wymaga wysiłku i uwagi. Obu stron.
Twój szef może znaleźć dla Ciebie szkolenie, ambitny projekt, mentora, tylko musi wiedzieć, co Ciebie interesuje i w jakim kierunku chcesz się rozwijać.
Czytasz to i sobie myślisz “Pracuję w małej firmie i tu nie ma możliwości rozwoju!” albo “No dobra, jestem w tej dużej firmie, ale szefowa nie ma dla mnie czasu!”.
O swój rozwój możesz zadbać sama. Bez szefa.
Takiej zachęty do rozwoju możesz doświadczyć sięgając po wsparcie na zewnątrz.
- Kiedy pracuję z klientką podczas indywidualnych konsultacji, to na pierwszym spotkaniu dyskutujemy kierunek rozwoju.
- Jeśli klientka chce dokonać zmiany, ale nie wie w którym kierunku, to go szukamy.
- Jeśli chce pracować w konkretnej firmie, to opracowujemy strategię, jak się tam dostać.
- Jeśli chce aplikować na konkretne stanowisko, to szykujemy CV pod konkretne wymagania danego pracodawcy.
- Znając kierunek tworzymy plan podróży i niezbędne przystanki.
A potem dzieje się magia.
Na ostatnim spotkaniu Ola powiedziała mi “Od spotkania Ciebie zaczęła się cała moja przemiana, w wielu obszarach, nie tylko zawodowym!”
Zobacz, jak wspieram Cię w Twoim rozwoju ➜ produkty i usługi.
Jak jest u Ciebie?
Czy ktokolwiek w pracy zachęca Cię do tego, abyś się dalej rozwijała?
Wszystkie artykuły dotyczące pytań z ankiety Q12
- Czy wiem, czego oczekują ode mnie w pracy?
- Czy mam do dyspozycji materiały i sprzęt niezbędny do prawidłowego wykonania pracy?
- Czy codziennie mam w pracy możliwość wykonywania tego, co potrafię najlepiej?
- Czy w ciągu ostatnich siedmiu dni poczułam się choć raz doceniona lub czy byłam pochwalona za swoją pracę?
- Czy szefowi lub komuś innemu w pracy na mnie zależy, czy ktoś zauważa mnie jako osobę?
- Czy ktokolwiek w pracy zachęca mnie do tego, abym się dalej rozwijała?
- Czy w pracy liczy się moje zdanie?
- Czy misja mojej firmy daje mi poczucie, że praca, którą wykonuję, jest ważna?
- Czy moi współpracownicy są wewnętrznie zdeterminowani, by wykonywać swoją pracę na najwyższym poziomie?
- Czy mam w pracy swojego najlepszego przyjaciela/przyjaciółkę?
- Czy w ciągu ostatnich sześciu miesięcy rozmawiałam z kimś o postępach, jakie poczyniłam?
- Czy miałam w pracy możliwość dokształcania się i rozwoju?