Opublikowano Dodaj komentarz

Czy w ostatnim roku miałam w pracy możliwość dokształcania się i rozwoju?

Gallup-Q12-12

To dwunasty artykuł z serii, w której przyglądamy się, czy Twoje miejsce pracy jest DOBRYM miejscem. Inspiracją do tej serii jest ankieta Gallupa Q12. Wszystkie artykuły znajdziesz na końcu tego wpisu.  

Niezależnie od Twojej obecnej sytuacji zachęcam Cię do odpowiedzi na 12 prostych pytań. Dzięki temu sprawdzisz, czy miejsce, w którym pracujesz, jest DOBRYM miejscem pracy. Lub co zrobić, by takim się stało. Zanim nastąpi kryzys i wypalenie.

Być może dzięki tym 12 pytaniom, zauważysz jakąś ważną, niezaspokojoną potrzebę i jedna rozmowa z przełożonym pomoże odzyskać Twojemu miejscu pracy miano DOBREGO, zanim zamieni się, w Twojej ocenie, w toksyczne.

Czego nauczyłam się w ostatnim roku

A gdyby tak na rozmowie o pracę padło pytanie „Czego nauczyła się pani w ostatnim roku?” albo „Jaką umiejętność rozwinęła pani w ostatnich 12 miesiącach?” to co by to było? 

Potrafisz od razu odpowiedzieć?

Podobne pytanie pojawia się na końcu ankiety Q12:

Pytanie 12. Czy w ostatnim roku miałam w pracy możliwość dokształcania się i rozwoju?

Szkolenia w pracy

Sporo firm na rynku dba o rozwój pracowników – zapewnia szkolenia językowe, szkolenia z umiejętności miękkich lub twardych, wysyła na konferencje, dofinansowuje studia. Brawo dla nich!

Problem pojawia się wtedy, kiedy interesujące Cię szkolenie odbywa się w konkretnym terminie, dwa razy w roku – w zamknięcie miesiąca albo podczas Twojego urlopu. I klops. Twój problem. Szkolenie przepada.

Albo konferencja jest w temacie, który słabo Cię interesuje, ale „ktoś musi reprezentować firmę”. Lub odwrotnie – temat Cię interesuje, ale „Ty już byłaś w zeszłym roku, teraz kolej Tamary”…

Podobnie jest z rozwojem, który wciąż kojarzony jest z pięciem się pionowo po szczeblach kariery. Od młodszego specjalisty po managera zespołu.

A co, jeśli ktoś nie chce zarządzać zespołem? A co, jeśli nie chce zmieniać roli, nie chce awansować? Czy jest dla niego miejsce w firmie?

Twój rozwój

Rolą menedżera jest dbanie o Twój rozwój. Nie pchanie Cię na kolejny, wyższy szczebel kariery, ale znalezienie dla Ciebie właściwego, DOBREGO miejsca w organizacji, gdzie będziesz dalej rozwijać swoje talenty. 

I może to być miejsce eksperckie, a może to być miejsce liderskie. Ważne, żebyście oboje – Ty i szef – znali swoje oczekiwania. Bo ostatecznie może okazać się, że wymarzonego stanowiska w tej firmie dla Ciebie długo nie będzie.

Jeśli w firmie jest płaska struktura (chociażby w placówkach edukacyjnych), to trudno oczekiwać, że w przyszłym roku będziesz liderką/dyrektorką, bo takiego stanowiska w organizacji nie ma (lub nie będzie do czasu upłynięcia kadencji). Dla Ciebie to jasny sygnał, żeby rozwijać umiejętności liderskie w innej firmie lub szukać innych działań, które wzmocnią te umiejętności – np. zarządzanie zespołem projektowym.

Kariera kiedyś i dziś

Kariera dziś jest czymś innym niż 20 lat temu. Nie możesz na nią patrzeć tylko przez pryzmat awansów i szkoleń u Twojego pracodawcy.

Ty się rozwijasz i cały świat się rozwija, a z nim przemysł przechodzi przez kolejne rewolucje. Właśnie zaczyna się rewolucja przemysłowa 5.0, która zmienia i automatyzuje rynek pracy i uczy nas, jak współpracować z robotami. Nie wiemy jeszcze, jak te zmiany wpłyną na nasze życie.

Trudno przewidzieć, czy Twoje stanowisko będzie trwało przez kolejne 10 lat. Dlatego ważne jest byś patrzyła szerzej, co się dzieje na rynku. Jeśli pracodawca nie zapewnia rozwojowych szkoleń, to zadbaj o nie sama

Przypomnij sobie ostatnie szkolenie, które zapewnił Ci pracodawca. Jaką dało Ci wartość w kontekście obecnego rynku pracy? Czy inni pracodawcy również docenią tę kompetencję?

A jeśli w ciągu kolejnych 12 miesięcy musiałabyś zmienić pracę, to jaką umiejętność byś przez ten okres rozwijała, żeby pozycjonować się lepiej wśród kandydatów?


Jak jest u Ciebie?
Czy w ostatnim roku miałaś w pracy możliwość dokształcania się i rozwoju?

CV kompetencyjne

Pracodawca szuka konkretnych kompetencji, które są niezbędne do prowadzenia jego działalności. Podaj mu te kompetencje na tacy! Dostosuj CV do jego oczekiwań.

Kurs o CV kompetencyjnym jest dostępny od ręki! Pokazuję w nim krok po kroku, jak ze zwykłego CV powstaje CV, które przykuwa uwagę pracodawców. Dlaczego? Bo odpowiada na ich potrzebę i jest ANTIDOTUM na ich największy ból.

Przygotowałam video instrukcję dla doświadczonych, z przykładami jak napisać CV kompetencyjne. Video zamieściłam na platformie kursowej wraz z dodatkowymi materiałami, wzorami i wskazówkami. Jeśli chcesz ruszyć naprzód, to taki kurs na pewno wpłynie na Twoje postępy poszukiwania nowej pracy i będzie dużym wsparciem do zbudowania skutecznego CV!


Wszystkie artykuły dotyczące pytań z ankiety Q12

  1. Czy wiem, czego oczekują ode mnie w pracy?
  2. Czy mam do dyspozycji materiały i sprzęt niezbędny do prawidłowego wykonania pracy?
  3. Czy codziennie mam w pracy możliwość wykonywania tego, co potrafię najlepiej?
  4. Czy w ciągu ostatnich siedmiu dni poczułam się choć raz doceniona lub czy byłam pochwalona za swoją pracę?
  5. Czy szefowi lub komuś innemu w pracy na mnie zależy, czy ktoś zauważa mnie jako osobę?
  6. Czy ktokolwiek w pracy zachęca mnie do tego, abym się dalej rozwijała?
  7. Czy w pracy liczy się moje zdanie?
  8. Czy misja mojej firmy daje mi poczucie, że praca, którą wykonuję, jest ważna?
  9. Czy moi współpracownicy są wewnętrznie zdeterminowani, by wykonywać swoją pracę na najwyższym poziomie?
  10. Czy mam w pracy swojego najlepszego przyjaciela/przyjaciółkę?
  11. Czy w ciągu ostatnich sześciu miesięcy rozmawiałam z kimś o postępach, jakie poczyniłam?
  12. Czy miałam w pracy możliwość dokształcania się i rozwoju?
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *