Opublikowano Dodaj komentarz

Czy mam do dyspozycji materiały i sprzęt niezbędny do prawidłowego wykonania pracy?

Gallup-Q12-Pytanie-2

To drugi artykuł z serii, w której przyglądamy się, czy Twoje miejsce pracy jest DOBRYM miejscem. Inspiracją do tej serii jest ankieta Gallupa Q12. Wszystkie artykuły znajdziesz na końcu tego wpisu.  

Niezależnie od Twojej obecnej sytuacji zachęcam Cię do odpowiedzi na 12 prostych pytań. Dzięki temu sprawdzisz, czy miejsce, w którym pracujesz, jest DOBRYM miejscem pracy. Lub co zrobić, by takim się stało. Zanim nastąpi kryzys i wypalenie.

Być może dzięki tym 12 pytaniom, zauważysz jakąś ważną, niezaspokojoną potrzebę i jedna rozmowa z przełożonym pomoże odzyskać Twojemu miejscu pracy miano DOBREGO, zanim zamieni się, w Twojej ocenie, w toksyczne.

Papier, pędzel, fotel, chmura

Obojętnie czy wykonujesz pracę fizyczną czy umysłową, do swojej codziennej pracy używasz pewnych materiałów i sprzętu. Papieru, dłuta, pędzla, licencji, szafki, biurka, fotela, komputera, pisaka, jednorazowych rękawiczek, konta mailowego, przestrzeni dyskowej, chmury, telefonu, itd…

I właśnie o tym jest kolejne pytanie ankiety Q12.

Pytanie 2. Czy mam do dyspozycji materiały i sprzęt niezbędny do prawidłowego wykonania pracy

Jeśli masz zapewnione te narzędzia, to działasz skutecznie, sprawnie i z satysfakcją realizujesz zaplanowane zadanie. Śmiem twierdzić, że nawet nie zastanawiasz się nad tym, że Twój komputer / mikroskop / telefon działa. 😄 Do czasu, gdy się zepsuje.

Jeśli jednak nie masz podstawowych narzędzi do pracy – raport ma być zawsze wysłany szybko, a Twój internet zawsze działa jakby był z tektury – to prawdopodobnie narasta w Tobie frustracja i złość. Masz potrzebę sprawczości, działania, uznania, tymczasem spędzasz czas na negocjowaniu z szefem szybszego łącza.

Brak konta

Mój syn w pierwszej swojej pracy czekał 3 tygodnie na utworzenie “konta pracownika”. Dla studenta taki pierwszy kontakt z pracodawcą był niezwykle frustrujący. Przez 3 tygodnie nie miał dostępu do firmowych systemów i mógł tylko patrzeć w ekrany kolegów, którzy uczyli go procesów “na sucho”. Jego obowiązki ograniczały się do telefonicznego wystawiania “ticketów”, kontaktu z help deskiem i przypominaniu szefowi o autoryzacji dostępów.

Czy miał niezbędne narzędzia do pracy? – No raczej nie 🙂.
Czy dostawał za to wynagrodzenie? – Tak!
Sytuacja kuriozalna dla obu stron!

Gorące biurka

Ja zaś doświadczyłam “gorących biurek” (hot desk / shared desk). Przy rosnących kosztach najmu powierzchni, firma podjęła decyzję o ograniczeniu liczby biurek vs. liczba pracowników. Oczywiście wcześniej przeprowadzono analizę, jaka największa liczba pracowników pojawia się fizycznie w biurze i obniżono powierzchnię biurową i liczbę biurek o X%.

Dla pracowników oznaczało to dodatkową codzienną kilkuminutową aktywność – rezerwacja dostępnego w systemie biurka na kolejny dzień pracy (kilka kliknięć w systemie do rezerwacji), spakowanie wszystkich narzędzi z okupowanego biurka (laptop, słuchawki, kalendarz, notes, kubek, itp), schowanie tych rzeczy do swojej szafki, “wylogowanie” się z okupowanego biurka (kliknięcie w systemie), na drugi dzień “zalogowanie” się na nowym biurku (kliknięcie w systemie), wypakowanie narzędzi z szafki i ustawienie ich na nowym biurku.

Dla mnie biurko jest jednym z najważniejszych narzędzi do pracy. Oczywiście rozumiem intencję pracodawcy, ale nie mając swojego biurka czułam pewien dyskomfort. Dla mnie to było coś więcej niż tylko cięcie kosztów.

A potem przyszła pandemia i wszystko się zmieniło. 😀

Czy mogę zadbać o narzędzia dla siebie?

Nie namawiam Cię absolutnie do malkontenctwa. Chciałabym, żebyś na chwilę wyszła poza to, co zastałaś u pracodawcy i pomyślała, czy na pewno masz wszystkie narzędzia, żeby wykonać swoją pracę super!

  • Może słyszałaś, że na rynku jest dostępny program/licencja, który usprawni Twoją pracę dwukrotnie? A przy okazji da Ci satysfakcję z uczenia nowego narzędzia, bycia na bieżąco z trendami! Może warto zagadać o to Twoją szefową?
  • Może wiesz, że istnieje podręcznik, który pomógłby pracy całemu zespołowi i można go kupić do wspólnej biblioteczki? Czy szef zgodziłby się na koszt 100 zł?

Szef/szefowa mogą po prostu nie zauważyć Twojej potrzeby dodatkowego narzędzia. A rozmowa i Twoja propozycja usprawnienia pracy, poprzez jego zakup (lub zbudowanie), ja postrzegałabym jako proaktywność a nie malkontenctwo!


Jak jest u Ciebie?
Czy masz do dyspozycji materiały i sprzęt niezbędny do prawidłowego wykonania pracy?


Wszystkie artykuły dotyczące pytań z ankiety Q12

  1. Czy wiem, czego oczekują ode mnie w pracy?
  2. Czy mam do dyspozycji materiały i sprzęt niezbędny do prawidłowego wykonania pracy?
  3. Czy codziennie mam w pracy możliwość wykonywania tego, co potrafię najlepiej?
  4. Czy w ciągu ostatnich siedmiu dni poczułam się choć raz doceniona lub czy byłam pochwalona za swoją pracę?
  5. Czy szefowi lub komuś innemu w pracy na mnie zależy, czy ktoś zauważa mnie jako osobę?
  6. Czy ktokolwiek w pracy zachęca mnie do tego, abym się dalej rozwijała?
  7. Czy w pracy liczy się moje zdanie?
  8. Czy misja mojej firmy daje mi poczucie, że praca, którą wykonuję, jest ważna?
  9. Czy moi współpracownicy są wewnętrznie zdeterminowani, by wykonywać swoją pracę na najwyższym poziomie?
  10. Czy mam w pracy swojego najlepszego przyjaciela/przyjaciółkę?
  11. Czy w ciągu ostatnich sześciu miesięcy rozmawiałam z kimś o postępach, jakie poczyniłam?
  12. Czy miałam w pracy możliwość dokształcania się i rozwoju?
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *